Kolay temizlenir, hayata konfor katar...

Olağanüstü derecede sağlam ve dayanıklı doğal kuvars mineralini sanat ve mühendislikle yorumlayarak ileri teknoloji ve büyüleyici tasarımlarla üretim yapan Belenco, sahip olduğu aşınma, çizilme ve kimyasal dayanımıyla sağlam ve estetik bir yüzeydir. Kolay temizlenir, kullanım rahatlığı ile hayata konfor katar.

Her zaman hijyeniktir.

Sıvı emmeyen, gözeneksiz, kompakt yapısıyla leke tutmayan, bünyesinde mikroorganizmaların üremesine izin vermeyen Belenco, hijyenik bir yüzeydir. Belenco’nun hijyenik yapısı NSF tarafından onaylanarak, üzerinde yiyeceklerin güvenle hazırlanabileceği, NSF51 sertifikasıyla belgelenmiştir. Hijyen sağlamak için özel kimyasallar uygulamanıza gerek yoktur.

Kalıcı leke tutmaz.

%93 doğal kuvars, %7 bağlayıcı ve inorganik pigment formülü ile dünyadaki en ileri teknoloji kullanılarak üretilen Belenco, sıvı emmeyen gözeneksiz yapısı ile kirlenmeye karşı dirençli bir yüzeydir. %93’ünü oluşturan kuvars, kimyasalların yıpratıcı etkilerini sorun olmaktan çıkarır. Çay, kahve, şarap, sirke, limon, renkli baharatlar gibi diğer tezgah malzemelerinin kalıcı olarak lekelenmesine ya da yüzeylerinde aşınmaya sebep olabilecek maddeler, Belenco’ya etki etmez. Bu üstünlüğü sayesinde Belenco, yüzey koruyucu uygulamasına ihtiyaç duymaz.

Doğal parlaklığını korur.

Parlaklığını içerdiği kuvarsın doğal ışıltısından alan Belenco’nun üzerine koruyucu sürmenize, cila ya da yeniden parlatma yapmanıza gerek yoktur. Belenco basit bir günlük temizlikle uzun yıllar ilk günkü parlaklığını ve doğal canlılığını korur.

Basit bir günlük temizlikle ilk günkü gibi ışıldar.

Nemli, pamuklu bir bez ve yumuşak nötr bir sıvı deterjan (cam yüzey temizleyicisi veya bulaşık deterjanı) günlük temizlik için yeterlidir. Yüzeye damlayan veya bulaşan artıkları kuruyup kalıcı kire dönüşmeden silerseniz, basit bir temizlikle yüzeyinizin ilk günkü pırıl pırıl görüntüsünü uzun yıllar koruyabilirsiniz. Deterjanla yapacağınız temizlikten sonra yüzeyi yeterli miktarda suyla durulamanız, gerek sağlığınız, gerekse yüzeyin doğal görünümünün zamanla zarar görmemesi için önemlidir.

Zor lekeler

Kurumuş lekeleri çıkarmak güçtür ve daha fazla çaba harcamanızı gerektirir. Bu nedenle tezgahınızda meydana gelen kir ve lekeleri kurumadan temizleyin. Kurumuş yiyecek ve içecek artıkları, saç boyası, oje, yapıştırıcı, boya kalıntıları gibi zor kirlerin çıkarılmasında plastik bir spatula kullanın. Plastik spatulayla önce lekeyi nazikçe kazıyın ve ardından yumuşak bir bez ve sıvı deterjan ile yüzeyi temizleyin. Aşındırıcı toz içeren temizleyiciler kullanmamaya özen gösterin. Çok zorlu lekelerde deterjanı doğrudan sadece lekenin üzerine uygulayın ve temizlik süngerinin sert yüzeyi ile dairesel hareketlerle nazikçe ovalayın. Temizlik sonrası yüzeyi yeterli miktarda suyla durulayın.

Kireç, sabun birikintileri ve su izleri

Bu tür kir ve izlerin çıkarılmasında ev tipi düşük konsantrasyonlu kireç sökücüleri kullanın. Üretici firma talimatlarına uyun. Uygulama sonrası yüzeyi bol suyla durulayın.

Pas ve yağ lekeleri

Pas lekeleri ve ağır yağ lekeleri gibi çıkarılması güç lekelerin oluşmamasına özen gösterin. Bu tip lekelerle karşılaşıldığı durumlarda yağ ve pas sökücü ürünlerin kullanılması gerekir ki bu tür güçlü kimyasallar, yüzeylere zarar veren maddelerdir. Dolayısıyla kullanımlarında çok dikkatli olun. Yüksek pH seviyesine sahip bu ürünler sadece lekenin üzerine uygulanmalı ve en kısa sürede yeterli miktarda suyla durulanmalıdır. Yüzeyde uzun süre kalması durumunda veya yeterince iyi durulanmadığı takdirde bu temizlik maddeleri Belenco renklerinde solmaya veya yüzeyde bozulmaya neden olabilir.

Tezgahınızı korumak elinizde!


Kesme tahtası kullanın.

Belenco içerdiği kuvarsın üstün özelliklerini bünyesinde barındırır. Doğadaki en sert minerallerden biri olan kuvarsın Belenco’ya kazandırdığı en önemli özellik, yüksek aşınma ve çizilme dayanımıdır. Belenco en yüksek çizilme dayanımına sahip tezgah malzemesidir. Ancak yine de sivri ve kesici aletleri doğrudan Belenco üzerinde kullanmayın. Tezgahınızın ilk günkü güzelliğini koruması için kesme tahtası kullanmaya özen gösterin.

Nihale kullanın.

Belenco diğer tezgah malzemelerine göre daha yüksek ısı direncine sahip olmasına rağmen, yüksek sıcaklık değişikliklerinden etkilenebilir. Bu nedenle ocaktan veya fırından alınan sıcak kapların doğrudan Belenco üzerine koymak yerine nihale kullanılması gerekmektedir. Isı yayan mutfak aletlerini (elektrikli kızartma makineleri ve pişiriciler vb.) doğrudan tezgah üzerine yerleştirmeyin.


Aklınızda Olsun!

Belenco tezgahınızı uzun yıllar ilk günkü parlaklığı ve güzelliğiyle kullanabilmek için lütfen aşağıdaki noktalara dikkat edin:

  • Tezgahınızın üzerinde inatçı kirlerin kurumasına izin vermeyin. Bu tip zor lekeleri bir an önce temizlemek, daha az kimyasal madde kullanmanızı sağlayacak, temizlik sürelerini azaltacaktır.
  • Yüksek pH değerine sahip temizlik maddelerinin kullanımından mümkün olduğunca kaçının. Kullanmak zorunda olduğunuzda sadece doğrudan lekenin üzerine uygulayın ve en kısa sürede bol suyla durulayın.
  • İçerisinde aşındırıcı tanecikler bulunan toz ve krem deterjanları kesinlikle kullanmayın. Jel ürünleri tercih edin. Yine aynı şekilde sert temizlik araçları (tel ovucular, aşındırıcı yüzeyi olan süngerler vb.) kullanmayın.
  • Tezgahınızın üzerine ağartıcı, boya sökücü, boya ve vernik incelticiler (tiner, trikloretan veya metilen klorid gibi kimyasallar) uygulamayın. pH derecesi 8,5’un üzerinde olan güçlü bazlar ve tuzruhu gibi pH derecesi çok düşük asitler tezgahınızın solmasına ve pürüzsüz yüzeyinin bozulmasına sebep olur.
  • Bazı pişirme metodları ısının yansıyarak tezgaha ulaşmasına ve yansıdığı yerde birikerek yüzeye zarar vermesine neden olur. Her zaman tencere ve tavanızı ocağınızın uygun bölümüne, ortalanmış olarak yerleştirin.
  • Tezgah üstüne herhangi bir ağır cisim düşürülmesinden kaçının. Cisimlerin tezgah yüzeyinde veya kenarında hasar yapmasını (çizilme, çatlama, parça kopması vb.) önlemek için özen gösterin.
  • Belenco parlaklığını içerdiği kuvarstan alır. Bu nedenle Belenco yüzeylere parlaklık verici kimyasallar uygulamayın. Belenco yüzeyler ancak fabrika şartlarında parlatılabilir. Sonradan yapılacak parlatma ya da cila işlemleri Belenco kuvars yüzeyinize tamir edilemeyecek şekilde zarar verir.

Rutin temizlik Pamuklu, nemli bir bez ve ılık su
Hafif lekeler Nötr günlük temizlik deterjanı (Camsil, Pril)
Ağır, kurumuş lekeler Çamaşır suyu katkılı jel deterjanlar (Domestos Ultra Çamaşır Suyu, Cif Power Sprey, Mr. Muscle Sprey, Mr. Proper Aktif Jel, Ajax Sık ve Sil)
Kireç lekeleri Marc kireç sökücü, Porçöz, Calcor
Pas lekeleri Marc pas sökücü, Cillit Bang